JÓGOVÁ inspirace II

yoga poses

TYPY JÓGY: 

 
Ano, je jich opravdu mnoho, ale pokusím se zde zmínit takové, se kterými se můžete setkat nejčastěji a pokusím se vám je co nejjednodušeji popsat.
 
???? JIN JÓGA - velmi pomalá a klidová jóga, kdy se v jednotlivých pozicích zůstává až 5 minut. Většinou se v ní pracuje se spodní částí těla a prostřednictvím výdrže v pozicích dochází k uvolňování fascií, zlepšení cirkulace v kloubech a taktéž naší flexibility. Protože je to jóga klidová, působí též na naši energetickou úroveň.
 
???? KUNDALINI JÓGA - jejím cílem je probudit v těle kundalini energii (plný potenciál vědomí jednotlivce), čehož dosahuje prostřednictvím speciálního cvičení (krije), dýchacích technik, meditací a zpěvu manter. Praxí se pročišťují energetické kanály v těle a tím následně dochází k volnému proudění energie těle a odstranění různých bloků.
 
???? ACROYOGA - jedná se o takzvanou akrobatickou jógu, která se cvičí v páru. Již několikrát jsem měla tu možnost ji okusit a je to neuvěřitelná zkušenost, kdy dochází k propojení se svým spolucvičícím a dokonalým naladěním se na sebe vzájemně, dalo by se to přirovnat i k tanci. Je to hra s těžišti a užijete si při ní i mnoho zábavy.
 
???? POWER JÓGA - jedná se o novodobější styl jógy (v porovnání s tradičními styly), kdy vyniká spíše silová praxe fyzického cvičení jógy a taktéž rychlejší provedení předem stanovených sestav. Tento styl jógy je dobrý pro spálení kalorií.
 
???? HOT/BIKRAM JÓGA - HOT a BIKRAM jsou 2 samostatné styly a přitom jsou si tak podobné. BIKRAM se praktikuje v místnosti, kde je teplota 42 stupňů a zhruba 40% vlhkost vzduchu. Procvičuje se zde 26 základních pozic a jejím cílem je v tomto prostředí dosáhnout větší flexibility právě díky teplu a pořádně se zapotit a spálit kalorie. HOT se praktikuje v místnosti, kde je o něco vyšší vlhkost vzduchu a naopak o něco nižší teplota než při BIKRAM. Prospívá lymfatickému systému, posiluje srdce a zvyšuje kapacitu plic.
 
???? HORMONÁLNÍ JÓGA - je to takzvaná terapeutická jóga, jejíž cvičební sestava je navržena tak, aby správně stimulovala orgány, které mají vliv na tvorbu hormonů (štítná žláza, hypofýza, vaječníky, žlázy s vnitřní sekrecí, nadledvinky). Taktéž je tato technika označována jako holistická a omlazující. Vedle fyzické stránky se zaměřuje také na tu energetickou a snaží se o nastolení rovnováhy v těle a vyvážení hormonálního systému.
 
???? HATHA JÓGA - představuje promyšlený a ucelený systém fyzických (ásany), dechových (pránájáma) a očistných (šatkarmy - krije) cvičení, jejichž cílem je dosažení harmonizace těla, mysli a jemných energií.
 
???? ASHTANGA JÓGA - patří mezi dynamičtější styly jógy, a při jejím praktikování se cvičí předem dané systematické sestavy, při kterých se klade velký důraz na dech (v každé ásaně zůstáváme na 5 nádechů a výdechů). Sestavy se praktikují podle pokročilosti cvičících.
 
???? IYENGAR - je specifický styl jógy vycházející z Hatha jógy, při němž se klade vysoký důraz na detail a na precizní provedení jednotlivých ásan dosahující až dokonalosti. K dokonalému provedení se v tomto stylu jógy využívají pomůcky - pásky, dřevěné bloky a další podpůrné prvky. Jóga se jmenu je po svém zakladateli.
 
???? VINYASA JÓGA - Vinyasa jóga je volné splynutí dechu a jednotlivých pozic těla, každý pohyb sleduje nádech nebo výdech. Tato technika je někdy také nazývána Vinyasa Flow - plynulé přecházení z pozice do pozice v rytmu dechu naprosto hladkým způsobem, který představuje dokonale sladěnou techniku dechu a pohybu. Cvičení bývá dynamičtější a fyzicky náročnější a vyžaduje maximální soustředění.
 
A pak samozřejmě existuje ještě mnoho dalších druhů jógy - např. těhotenská/gravid jóga (speciální jóga, kterou mohou praktikovat těhotné ženy), oční jóga (jóga na posilování funkce zraku), jóga obličejová (procvičuje svaly v obličeji a podporuje přirozené omlazení obličeje), jóga smíchu (jejímž velkým propagátorem je pan doktor Nešpor) a pak jsou také další styly jógy, které se zaměřují spíše na vnitřní cestu každého jedince.
 
Jaké jsou vaše zkušenosti s jednotlivými styly, či jaký styl jógy byste rádi vyzkoušeli?
 
Ve videu se dozvíte více a zde vám je zmíním již jen bodově.
 
????‍♀️ dýchat, nedělat zbytečné zádrže pokud to konkrétní cvičení nevyžaduje,
????‍♀️ pozor na postavení ramen, brady, páteře (zejména té krční),
????‍♀️ zpevnění středu těla,
????‍♀️ loketní jamky směrem k sobě,
????‍♀️ opora v rukou a nohou, ano i zrak a směrování pohledu je důležitou oporou,
????‍♀️ pozor na ego a nezdravé provádění ásan,
????‍♀️ respektovat své tělo a své aktuální možnosti,
????‍♀️ neporovnávat se s ostatními.
 
Možná jsem zde něco vynechala, ale ty podstatné základy naleznete ve videu ????.
 
 
PRINCIPY ENERGETICKÉ ŠKOLY PŘIJETÍ SEBE, DOVOLENÍ PRO OKOLÍ, DŮVĚRA V PŘIROZENOU ENERGII VYTVOŘÍ RADOSTNOU AKCI Budujeme důvěrné a zároveň otevřené vztahy se všemi klienty a využíváme přátelský přístup zahrnující (1)
 
Teorie o kundaliny józe
 • sestava na 4. čakru - srdce, která nám napomáhá odbourat naučené vzorce chování k nalezení své pravé podstaty
 • sestava na aktivaci všech čaker
Sestavy budou krátké, protože kundaliny jóga (matka jóg) nebo také jóga vědomí, nám krom vědomí otevírá i srdce a probouzí ,,hadí sílu" -která leží u kořene páteře. Je to fyzicky náročnější a je dobré mít vedení při praktikování jógy, obzvláště pokud s jógou začínáte. Tedy alespoň během týdne malá ochutnávka a pokud máte možnost ve vašem bydlišti, neváhejte ????
 
Kundaliny jóga je veeelmi stará, její techniky se praktikovali po tisíce let.
 
V roce 1969 ji YOGI BHAJAN přivezl na ,,západ" a začal ji vyučovat.
 
V józe se pozicím říká krije (cviky, zvuky, mudry), kde jemně probouzíme energii kundaliny, tak abychom aktivovaly naše vniřní systémy. Sladěním krijí, manter, meditace nás vede ke změně vědomí.
 
Každý jsme individuální, na každého působí otevírání, aktivace, čištění , apod jinak, jedině vlastní zkušeností můžeme objevit, pochopit kundaliny jógu- sami sebe.
 
Co nám kundaliny přináší při pravidelném praktikování ?
 • životodárnou energii, fyzickou i psychickou rovnováhu, spojení s nekonečnou moudrostí, přetváření nesloužících vzorců chování - nalezení potenciálů.
Kundaliny - hadí síla, co to znamená?
 
Metafora ,,hadí síly" - popis toku energie, která spí jako stočený had v klubku u kořene páteře
Had : energie podvědomí, obnovy, uzdravování, zmrtvýchvstání, propojení s plodností, sexualitou, ale je i symbolem nebezpečnosti.
 
A proto má i kundaliny jóga svá pravidla, a to na začátku ochranné mantry a na konci v meditaci, protože se nám otevírají kanály.
 
Naše myšlenkové vzorce utvářejí naší přítomnost, pokud tyto vzorce nezpracujeme a pošleme energii dolů- což se děje při kundaliny józe a akcelerujeme to nezpracované = tím přiléváme do ohně, který není pod kontrolou.
 
Na začátku hodiny kundaliny zpíváme/ říkáme/ šeptáme 3X (dle libosti) ONG NAMO GURU DEV NAMO -ADI MANTRA
 
/óng námó guru dév námó/ - OTEVÍRÁ NÁM KANÁL A ZÁROVEŇ TVOŘÍ OCHRANU
klaním se své tvořivé síle (volám), klaním se božskému učiteli, který je ve mně (vyšší já, zdroj).
Na konci provádíme tedy VŽDY mantru SAT NAM ( běžně 3 opakování) - a propustíme tím vše nepotřebné
SAT NAM - PRAVDA JE MI VLASTNÍ , NAŠE IDENTITA, NAŠE VNITŘNÍ PODSTATA, NAŠE BOŽSTVÍ ❤️
 
Tolik o kundaliny v kostce a posdílím s vámi jednu z manter, kterou miluju a ráda ji přidávám k závěrečné meditaci ????
 
☀ Mantra má přes hodinku ???? , zvolte si k poslechu kolik potřebujete, pohodlně se usaďte/ položte, přikryjte nebo se nechte ohřívat sluníčkem venku a vychutnejte si nádherný zvuk mantry- zvuk z vašeho srdce, skrzeva které můžeme léčivě propouštět svoje emoce ????
 
 
1b
ČAKRY
 
Dneska nás čeká z kundaliny jógy aktivace čaker, nejdříve trošičku teorie o jednotlivých čakrách.
 
❤️ MULADHARA - kořenová:: základní - mezi konečníkem a genitáliemi, spojená s kostrčí.
 • bytí, skutky a zkušenosti minulých životů
 • základ pro rozvoj osobnosti, vitalita, životní síla a rozvoj vědomí
 • lenost, pudovost a egocentričnost
Symbolizuje ji lotos se čtyřmi okvětními plátky : mysl, intelekt, vědomí, ego.
Barvou je červená- probuzení, pohyb, vývoj, energii a symbolizuje probuzení spícího vědomí do bdělého.
Elementem je země - matka.
 
???? SVADHISTANA- sakrální: ve spodním konci křížové kosti
druhý stupeň našeho vývoje
 • zkušenosti a zážitky z našeho současného života již od prenatálního období
 • záleží jen na nás, zda využijeme své vlohy k dobrému či špatnému
 • sexualita, vztahy, kreativita
Symbolikou je lotos s šesti lístky, které symbolizují špatné vlastnosti, jako je hněv, nenávist, žárlivost, krutost, žádostivost a pýchu, které musíme překonat.
Barvou je oranžová, naděje, radost, sebevědomí a síla činu. Symbolizuje ji element vody
 
???? MANIPURA - solar plexus: čakra pokladů, nachází se za pupkem, v oblasti solar plexu.
 • bystrost, sebevědomí, blaženost, sebejistota,
 • poznání, moudrost
Barvou je žlutá, prvek je oheň. Je to energetické centrum. Solar plexus- centrum životní energie, trávicí oheň, který řídí funkci trávicích orgánů.
Silná agní nám pomáhá překonávat choroby.
Symbolikou je lotos deseti okvětních lístků- deseti prán.
 
???? ANAHATAsrdeční: nekonečný zvuk, ÓM, uprostřed hrudníku v blízkosti srdce. Symbolika vzduchu, vědomí rozšiřující do nekonečna. Sídlo božského Já, symbolizuje jí zelená nebo růžová barva.
Dvanáct okvětních lístků lotosu- božské vlastnosti srdce: blaženost, mír, harmonii, lásku, pochopení, soucit, bystrost, jednotu, čistotu, milosrdenství, dobrotu a odpuštění.
 • centrum emocí a pocitů
Pokud je anaháta v nerovnováze jsme náruživý, zmatení, nevyrovnaní, žádostivý, žárlivý, smutní a pochybujeme.
Čakra poezie, silou je sankalpa šakti( síla plnící přání)
 • čím je čistější ????, tím rychleji se přání plní
 
???? VIŠUDDHI krční: hrdelní centrum- pátý stupeň prostoru. Očišťuje tělo od jedovatých látek těla, mysli i ducha. Barva modrá
 • komunikace, upřímnost, pravda, opravdovost, pravdomluvnost
 • získáváme moudrost a poznání
 • vyvážení myšlení a city
Nerovnováha způsobuje těžkosti:
 • pocity strachu, nesvobody, omezení,
 • problémy se štítnou žlázou, potíže s polykáním a mluvením, nervozitou a trémou
16ti okvětních plátků- 16 schopností
Vše vyřčené se stává skutečností.????
 
???? ADŽŇA : mezi obočím, tzv. ,,třetí oko" - čistota, moudrost
 • tvoří hranici mezi lidským a božským vědomím
Mantrou je ÓM - prapůvodní zvuk stvoření, duchovní element. Symbol tvůrčího vědomí. Již jen čisté lidské a božské vlastnosti. Barvou je fialová.
Symbolikou dva okvětní plátky- ,, už jen dvojí" Já a Bůh
 • jednota, prázdnota, pravda
 • vědomí, blaženost
 • ,, okno poznání"
Sídlo ,,vnitřního Mistra". Moudrost a poznání se uskutečňují v jednání.
???? SAHASRÁRA - Korunní: na temeni hlavy, nekonečnost a smíření. Spojení všech sedmi čaker.
 • nekonečno, naslouchání, vnitřní klid, smíření
 • čisté bytí, osvícení
Slabá 7.čakra - egocentrismus, omezenost,
 Tisíce okvětních lístků-nekonečno♾
 
 
PRINCIPY ENERGETICKÉ ŠKOLY PŘIJETÍ SEBE, DOVOLENÍ PRO OKOLÍ, DŮVĚRA V PŘIROZENOU ENERGII VYTVOŘÍ RADOSTNOU AKCI Budujeme důvěrné a zároveň otevřené vztahy se všemi klienty a využíváme přátelský přístup zahrnující (1)
 
AKTIVACE JEDNOTLIVÝCH ČAKER 
 
Krásný den☀️ v příspěvku výše jsme si něco řekli o jednotlivých čakrách a nyní se pustíme do praxe ????
 
Doporučuji se před aktivací čaker protáhnout, nebo třeba zvolit pozdrav slunci ????
 
Usaďte se do lotosového květu, či tureckého sedu, vzpřímená páteř, prohlubte svůj dech, sledujte ho a dýchejte plným jógovým dechem viz. video od Petra Lebl Bínová.
 
Udělejte si kolem sebe ochranu, jakoukoliv (bublinu, peřinky, světlo...) jakmile budete mít, zazpívejte si nahlas nebo pro sebe mantru: Ong Namo Guru dev Namo 3x. = zaměřte pozornost na svůj dech a jdeme na to...
 • postupná aktivace jednotlivých čaker
 • mezi jednotlivými aktivacemi spojte ukazováčky s palci a plným jógovým dechem vnímejte své pocity, nechte doznít bez hodnocení...
 • zpívejte nahlas nebo potichu, podle libosti
 • zvukem, který v vychází z hrdla prohlubujete praxi
 • vše je v pořádku ???? - jakékoliv pocity, brnění nebo jen NIC ????
 • na konci společně zopakujte, zazpívejte mantru SAT NAM
BUDU VELMI RÁDA ZA JAKÉKOLIV SDÍLENÍ PO PRAKTIKOVÁNÍ ???? ve skupině Podpora, přirozenost, Vaše vnitřní síla na facebooku
 
 
1b
4. ČAKRA = HADÍ SÍLA
 
Připravila jsem si pro vás krátkou transformační sestavičku z kundaliní jógy na otevření 4. čakry- oblast našeho srdce, tam kde je centrum našich vztahů, nejen k našim milovaným, blízkým, okolí, ale především k nám samým - k našemu JÁ.
 
Pomocí jógy vědomí-kundaliní budeme probouzet naší ,,hadí sílu", o které jsem se zmiňovala tento týden v předchozím příspěvku.
 
Kryje jsou postaveny na rytmickém opakování v odměřenou dobu, kterou s pravidelnou praxí prodlužujeme, soustředíme se hlavně na svůj dech.
 
4. čakra- sídlo bohyně Kálí bohyně transformace a přeměny, ale i času.
 
ČAS- je tvoření i destrukce. Protože, abychom vytvořili něco nového, musíme zničit/ propustit to staré-nepotřebné. Abychom v sobě našli to krásné, prospěšné, opravdové, potřebné, jedinečné a pravdivé, musíme hledat uvnitř sebe.
 
Kálí symbolizuje smrt- především našeho ega, pojďme se společně rozhýbat a utvářet naše opravdové JÁ.
 
 • pokud v lekcích kundaliní jógy nezpracované vzorce posíláme energii dolů, akcelerujeme to nezpracované - tím jako bychom přilévali do ohně ( to může být vedlejší účinek probuzení energie), a proto je vždy na konci nutné provádět SAT NAM - meditace, která pomáhá propouštět vše nepotřebné
 • doporučení této sestavy - 40 dní
 • jednotlivé pozice 1-2 minuty
 • závěrečná mantra SAT NAM 3minuty, postupně 11,22 -31min
Pohodlně se usaďte na podložku do tureckého sedu- lotosového květu, nalaďte se na svůj dech. Navnímejte vaše sedací kosti se zemí
 • můžete si před sestavou protáhnout tělo dle libosti
 • utvořte si kolem sebe ochranu - prostor , kde jste jen VY, popřípadě si zazpívejte mantru ONG NAMÓ GURU DEV NAMÓ, kterou už známe ???? 

 

VIDEO BRZY NAHRAJEME 

PRINCIPY ENERGETICKÉ ŠKOLY PŘIJETÍ SEBE, DOVOLENÍ PRO OKOLÍ, DŮVĚRA V PŘIROZENOU ENERGII VYTVOŘÍ RADOSTNOU AKCI Budujeme důvěrné a zároveň otevřené vztahy se všemi klienty a využíváme přátelský přístup zahrnující (1) 

Náš společný jógový týden se blíží k závěru, a pro dnešek jsem si pro vás připravila něco málo k Pratjaháře.
 
Při výběru témat jsem ji mylně označila jako koncentraci, ale koncentarce je Dhárana a Pratjahára představuje spíše relaxaci. Tak jen uvedení terminologie na správnou míru.
 
????Pratjahára a její definice????
 
Definic existuje mnoho, ale nejvýstižnější mi přijde tato, která vychází z doslovného překladu: "Pratjahára je pohybem či stažením naší pozornosti směrem dovnitř". To znamená, že při ní dochází k obrácení našich smyslů dovnitř, do sebe a nikoliv ven.
 
????Obrat pozornosti na sebe sama, na své konání, myšlení a postoje či vztahy k světu, na své fyzické tělo a jeho okamžité stavy i prožitky, na dechový proces a jeho vliv na fyzickou i energetickou rovinu našeho bytí.????
 
Při relaxaci tedy obracíme své smysly dovnitř (do sebe), cílem je bytí v přítomném okamžiku a každý sám v sobě. Zklidnění se a odhození všudypřítomného stresu, který je často vyvoláván stále většími nároky. Jen se zastavte a rozhlédněte se kolem sebe, kolik je kolem vás vjemů, které se snaží upoutat vaší pozornost? Reklamy, bilboardy, sociální sítě, vysoké pracovní tempo, spěch, stres. Cílem relaxace je zcela zklidnit svou mysl, obrátit své smysly dovnitř, zbavit se tenze v těle a stresu a jen být. Teď a tady.........
 
Ideální téma takto na neděli, co myslíte?
 
TAK ŠUP, JDEME ALESPOŇ TROCHU DO PRAXE:
 
???? lehněte si do pozice mrtvoly - šavásana,
 
???? zavřete oči,
 
???? uvolněte celé tělo do podložky,
 
???? když se budete cítít pohodlně, zaměřte svou pozornost k přirozenému nádechu a výdechu (dýcháme nosem),
 
???? když budete mít dostatečně navnímaný svůj přirozený nádech a výdech, přejdeme k vědomému plnému jógovému dechu a pozorujeme jak se nadechujeme do břicha - hrudníku a podklíčků a následně vydechujeme z podklíčků, hrudníku a břicha.
 
???? dejme si zde dostatečný prostor pro naladění se na plný jógový dech,
 
???? a teď přidejme krátkou zádrž dechu po nádechu a krátkou zádrž dechu po výdechu,
 
???? prodýchejte celé své tělo a pokud někde v těle ucítíte tenzi/napětí - pošlete dech právě tímto směrem.
 
???? .............
 
???? .............
 
???? a teď je na čase opustit plný jógový dech se zádržemi a vrárit se k dechu přirozenému,
 
???? pomalu se navracíme i do svého fyzického těla a zahýbáme prsty na nohou a konečky prstů na rukou,
 
???? oči máme stále zavřené a postupně si rozhýbáme na podložce celé své tělo,
 
???? se zavřenýma očima si lehneme na bok a prostřednictvím odtlačení ruky od podložky přejdeme do pohodlného sedu,
 
???? pohodlně se usadíme a prohřejeme si dlaně rukou třením jedné ruky o druhou (jako moucha),
 
???? následně rozehřáté dlaně přiložíme na obličej před oči a zamrkáme si do dlaní, tak abychom naše oči postupně a jemně přivykli světlu a dlaně pomalu oddálíme od obličeje.
 
???? Děkuji ????
 
Pokud byste chtěli, pak vám sem mohu natočit video vedené relaxace. Je mi jasné, že čtený text bude pro praxi složitější, pokud relaxaci zatím nepraktikujete.
 
Tématem vás provedli Péťa a Hanička
 
Petra miniHani miniatura